Dezember 2023

Koniec usługi przekazów pieniężnych Western Union na Kubę to gratka dla Crypto

Ponieważ nowe przepisy rządu USA, które nakładają ograniczenia na przekazy pieniężne na Kubę, wejdą w życie po 22 listopada, firma Western Union, która działa w tym wyspiarskim kraju od 1999 r., Zamknie sklep. Nowa zasada, która została opublikowana 27 października, dawała Western Union 30 dni na wprowadzenie nowych ograniczeń. Nowa zasada prawdopodobnie zwiększy atrakcyjność aktywów kryptograficznych, ponieważ oczekuje się, że Kubańczycy znajdą teraz odpowiednią alternatywę w bardzo krótkim czasie.

Ukierunkowane sankcje

W momencie pierwszego ogłoszenia rządu Stanów Zjednoczonych, globalny gigant przekazów pieniężnych obiecał znaleźć rozwiązanie dla swoich kubańskich klientów. Jednak w późniejszej aktualizacji z 13 listopada firma Western Union stwierdziła, że ​​nie jest w stanie „znaleźć rozwiązania w tak ograniczonym czasie”.

Ze swojej strony rząd USA twierdzi, że przekazy pieniężne na Kubę mogą nadal płynąć, ale „nie przez ręce kubańskiego wojska, które wykorzystuje te fundusze do gnębienia Kubańczyków i finansowania ingerencji Kuby w Wenezueli”. Według amerykańskich urzędników, partnera Western Union na Kubie, Fincimex jest kontrolowany przez kubańskie wojsko, stąd nowe środki.

W międzyczasie zakończenie formalnej obsługi przekazów pieniężnych na Kubę przez Western Union prawdopodobnie zagrozi sytuacji finansowej kraju komunistycznego. Kuba traktuje przekazy pieniężne jako jedno z głównych źródeł obcej waluty, a według niektórych szacunków łączne przekazy pieniężne w 2017 roku wyniosły 3,5 miliarda dolarów.

Dla rodzin kubańskich, których przetrwanie zależy od przekazów pieniężnych wysyłanych ze Stanów Zjednoczonych, koniec obsługi przekazów pieniężnych Western Union stanowi nowe wyzwanie. Albo nadawcy będą uciekać się do korzystania z czasami niebezpiecznych nieformalnych kanałów, albo po prostu przestawią się na cyfrowe alternatywy, takie jak bitcoin.

Rosnące wykorzystanie przekazów pieniężnych w kryptowalutach

Już teraz raporty sugerują rosnące wykorzystanie kryptowalut przez niektórych mieszkańców Kuby. Kryptowaluty są używane do płacenia za media i płatności transgraniczne. Co więcej, wydaje się, że ograniczenia w przemieszczaniu się ludzi nałożone w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się Covid-19 spowodowały wzrost wykorzystania kryptowalut przez kubańskich emigrantów podczas wysyłania pieniędzy.

Na przykład platforma peer to peer, Bitremesas, która umożliwia wysyłanie przekazów pieniężnych za pośrednictwem bitcoin, zgłosiła rosnący biznes w okresie blokady. Według jednego z raportów odbiorcy korzystający z Bitremesas będą mieli przypisane na swojej lokalnej karcie bankowej kubańskie peso wymienialne (CUC) lub kubańskie peso (CUP) po przekazaniu środków z zagranicy za pomocą bitcoin. System ten jest niezależny od banków, a ponieważ wykorzystuje zdecentralizowane kryptowaluty, takie jak bitcoin, ani rząd USA, ani władze na Kubie nie mogą cenzurować transakcji.